İşteMülakat - Blog

Tüm Blog Yazılarını İnceleyin

CV'de referans nedir? Referans kontrollerinde size yöneltilebilecek sorular nelerdir?

CV'de referans nedir? Referans kontrollerinde size yöneltilebilecek sorular nelerdir?

Yazar: İşte Mülakat Yayın Tarihi: 31/08/2022

Referans nedir? Referans kontrollerinde size yönetilebilecek sorular nelerdir?

Firmaların işe alım süreçlerinde referans kontrolü oldukça popülerdir. İstatistiklere göre şirketlerin insan kaynakları departmanının  %19'u her zaman adayların eski işverenleriyle iletişim kurarken %29'u bunu sık sık ve %43'ü bazen yapmaktadır. Sadece %9'u bunu asla yapmıyor.

Referans kontrolü, adayla yapılan görüşme sırasında bahsedilen birkaç bilgiyi doğrulamak için adayın eski işverenleriyle iletişime geçmekten oluşur. Bu iki amaç için yapılmaktadır.

  • Bir yandan, adayın ifadelerinin doğruluğunu kontrol etmek
  • Öte yandan, bu kişinin kişiliğinin bilgisini derinleştirmek.

Referans ne için talep edilir, hangi iletilen bilgilerin doğruluğu kontrol edilir?

  • Bir şirkette yürütülen görevler
  • Deneyim sırasında gözlemlenen beceriler
  • Mesleki deneyimin uzunluğu
  • Adayın kişiliği, güçlü ve zayıf yönleri
  • Şirketten ayrılma sebebi (sözleşme sonu, başka bir birim, başka sebep?)
  • Bir diploma veya sertifika almayı doğrulama

İnsan kaynakları dışında referans kontrolleri sistematik değildir. Bunu birkaç faktör açıklar. Referans vermek zaman alır ve zaman alıcı olabilir. Her adayın yazılı onayının beklenmesi, her işveren ile iletişime geçilerek telefon randevusu belirlenmesi, referans kontrolünün yapılması ve değişimin özetlenmesi gerekmektedir. Belirli görevleri otomatikleştirmek, referanslamayı uygulamayı kolaylaştırabilir. 

Referanslar insan kaynakları için işe alım sürecinde son derece önemlidir. Bir işveren, bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için başvuranın önceki işverenleri, okulları,  iş arkadaşları ve bir üstü, müdürü, amiri ve diğer kaynaklarıyla iletişim kurduğunda bir referans kontrolü gerçekleşir.

Bir referans kontrolü birkaç adımdan oluşabilir. İşveren, istihdam tarihlerini ve iş unvanlarını, ayrıca üniversiteye devam ve elde edilen derece tarihlerini kolayca doğrulayabilir. Derinlemesine bir referans kontrolü, başvuru sahibinin becerileri, nitelikleri ve işi tamamlama becerisi hakkında fikir edinmek için referanslar ile iletişim kurmayı içerir.  Düzgün bir şekilde incelendiğinde, referanslarınız bir görüşme sırasında başvuranlara benzer sorular bekleyebilir. Örneğin, başvuru sahibinin güçlü ve zayıf yönleri, en iyi nitelikleri, stresle başa çıkma yeteneği vb. hakkında sorular sorulabilir. Görüşme sürecine başlamadan önce referansları sıralayın. Bazı insan kaynakları yöneticileri, sizi bir görüşme için düşünmeden önce referanslarınızla konuşmak ister. 

Referanslar bir işverene bağlı değildir. Mevcut üstler tek potansiyel referanslar değildir. Eski yöneticiler, İK yöneticileri, genel müdürler, yetkililer, meslektaşlar referans için uygun kişilerdir.