İşteMülakat - Blog

Tüm Blog Yazılarını İnceleyin

Performans Değerlendirmesi

Performans Değerlendirmesi

Yazar: İşte Mülakat Yayın Tarihi: 27/08/2021

Performans değerlendirmenizde söylenmemesi gereken düşünceler

Işıkların üzerinizde olması hissi, yöneticinizle bire bir iletişimde ve konunun ciddiyetinin bilincinde olduğunuzda, performans incelemeleri, sizi oldukça rahatsız edebilir. Ve kendinizi rahatsız hissettiğinizde, bazen sözlerinizi bilinçli bir şekilde ( ya da dikkatlice) söyleyemezsiniz. Ama etkili bir şekilde iletişim kurmak istediğiniz bir zaman varsa, o da tam olarak performans incelemenizin olduğu zamandır. Sonuçta, performans değerlendirmeniz genellikle bir zam istemek, bir terfi almak veya hatta işinizi kurtarmak için elde edebileceğiniz tek şanstır. Sonuçta, performans değerlendirmeniz genellikle bir zam yapmak, bir terfi almak veya hatta işinizi kurtarmak için zorlayabileceğiniz tek şanstır.

Kendinizi istemeden sabote etmediğinizden emin olmak adına sizin için, söylemekten kaçınmak isteyeceğiniz şeylerin bir listesini oluşturduk. Bu söylemlerden uzak durursanız, performans incelemenizi mükemmel geçirmeye daha yakın olacaksınız.

1. "Bu benim hatam değildi”

Kendini savunmak insan doğasından gelir. Ancak performans incelemeniz söz konusu olduğunda, egonuzu kapıda bırakın.

Kariyer koçu Jena Viviano, ” Şimdi yapılmış bir hatanın neden sizin suçunuz olmadığına dair uzun bir açıklama yapmanın zamanı değil... Söyledikleriniz gerçek olsa bile, profesyonellikten ve öz farkındalıktan yoksun, kindar görünmenizi sağlıyor " diyor. "Bunun sizin suçunuz olmadığını söylemek yerine, ‘geri bildiriminize minnettarım ve bu kesinlikle gelecekte üzerine çalışacağım bir şey... Şimdi muhtemelen zamanı değil, ama belki de tartışmayı başka bir zaman yapabiliriz.’ Bu size düşüncelerinizi toplama, masaya sakin bir şekilde gelme ve olayı pragmatik olarak açıklama fırsatı verir.”

2. "Evet, Evet, Evet”

Yöneticinizin görüşlerini reddetmek istemeseniz de, Evet demek için çok hızlı olmak da doğru hareket değildir. Yöneticinizi ölümüne' evetlemek' kabul edilebilir görünmek için iyi bir yol gibi görünebilir, ancak bu tamamen yanlıştır. ‘’Gerçek liderler ‘evet insanı’ değildir ve kendilerini ‘evet insanları’yla çevrelemekten hoşlanmazlar’’diyor Atlas Search'ün kurucu ortağı Scott Stenzler. “Araştırmalar, evet insanlarının bağımsız düşünmeme eğiliminde olduklarını, entelektüel olarak dürüst olmadıklarını, samimiyetten yoksun olduklarını ve genellikle organizasyona çok az değer kattıklarını gösteriyor.”

Sadece “evetlemek” yerine, yöneticinize geri bildirimlerini anladığınızı ve kabul ettiğinizi gösterin.

"Yöneticinizin düşündüklerini aktarmasına izin verin. Konuşmasını bitirmeden önce hevesle muhabbete girmeyin, bitirdiğinden emin olmak için bir an için duraklayın, -onun bakış açılarını dikkatlice düşündüğünüzü belirtmenin bir yoludur - ve ancak o zaman ona katıldığınızı bildirin,” diyor Stenzler. “Ama en önemlisi, katılmanızın tüm nedenlerini bildiğinizden emin olun.”

3. Sen söyledin/sen yaptın

İletişim dersleri 101-hassas bir konuyu tartışırken, asla “siz-sen” ifadelerini kullanmayın. Bir performans incelemesinde, bu, “zam alacağımı söylediniz”, “beklentileri açıkça belirtmediniz” gibi ifadeleri kapsayabilir.

Yönetmen Jen Brown,”’ siz 'ifadeleri itham edici ve suçlayıcı olarak karşımıza çıkabilir" diyor. "Sen" yerine, " ben " e odaklanın — ben anladım, benim kafam karıştı, ben tartışmak istiyorum. ” gibi.

4. "Ama…”

Bir adım daha ileri gidip bir “ama " eklemek daha da kışkırtıcı olabilir. Brown,” bir " siz "ifadesini" ama " kelimesiyle eşleştirdiğinizde, bir argüman oluşturursunuz" diyor. Örneğin, "siz [x]i söylediniz, ama ben [y] olduğunu düşünüyorum, " dediniz ve kendi fikrinizi diğerinden üstün gördünüz, çatışmacı bir duruma yol açtınız ki bu bir performans incelemesi sırasında isteyebileceğiniz en son şeydir.

Bakış açınızı çatışmacı olmayan bir şekilde ele almak için, sadece küçük bir değişiklik yapmanız gerekir. Brown, ‘ama’  yerine ‘ve’  kelimesi de işe yarıyor, diyor. “Yukarıdaki örneği ‘ve’ ile tekrar ele alırsak, konuşma şöyle olur ‘ '[x]’i dediğinizi duydum ve [y] ' yi düşünüyordum, bu konuyu daha fazla tartışabilir miyiz?’ Böyle bir ifade kullanmak, bir görüşü diğerinin üzerine çıkarmak yerine konuşmayı açacaktır.”

5. “Gerçekten bir takım çalışmasıydı”

Birçok insan iltifat etmekte zorlanır. Ancak bunun olmasını istemediğiniz bir zaman varsa, o da performans incelemeniz sırasında yani şirketinize kattığınız değeri kanıtlamak için bir numaralı fırsatınızda olmasıdır. Kariyer koçu ve bliss evolution'ın sahibi April Klimkiewicz,” övülmesi gerekeni övmek önemli olsa da, kişisel başarılarınızı diğer insanlara atfetmemek de aynı derecede önemlidir " diyor. "Süpervizörünüz bir iş için sizi tebrik ediyorsa,'Teşekkür ederim! Takımın yardımıyla, belirlediğimiz hedeflere ulaşmayı başardım. Bu başarıdan gurur duyuyorum.' Diyin diyor.

6. “Bu hiç adil değil”

Bu ifade iş ortamından çok ilkokuldaki oyun alanları için uygundur.

Brown,” Bu, sizi bir çocuk gibi göstermenin yanı sıra, işyerinde ‘adil’ bir şey fikri oldukça öznel ve duygusaldır " diyor. "Neden adil hissetmediğinizi düşünün. Neyin adil olmadığını tanımlamak için belirli bir dil kullanın — ve eğer ‘adil değil’ i kullanmaya geri dönerseniz, belki de hisleriniz incinmiştir.” diyor

Brown, ‘’Bunlar kabul edilebilirdir, sadece bir incelemede gerçekleri kullanarak duygusal tepkinizi hafiflettiğinizden emin olun " diye devam ediyor.

7. "Zam alabilir miyim?”

Açıklığa kavuşturmama izin verin-performans incelemeniz kesinlikle bir zam istemek için harika bir zamandır, ancak bunun gibi açıkça istemek muhtemelen kimseyi ikna etmeyecektir.

“Şimdi zam istemenin zamanı değil. Şimdi bir zamı hak ettiğinizi kanıtlamanın ve göstermenin zamanı. İkisi arasında büyük bir fark var,” diyor Viviano. “Başarılarınızı ve başarılarınızı şirket için nasıl kullandıklarını düşünerek performans incelemenize gelin. Daha sonra, inceleme sırasında konuşma sırası size geldiğinde, vurgulamak istediğiniz ve başardığınız şeyler hakkında konuşun.” Değerinizi kanıtladıktan sonra, neden bir zammı hak ettiğiniz hakkında konuşabilirsiniz.

8. "Bu benim iş tanımımın bir parçası değil”

İş tanımınızda yazılmayabilir, ancak iyi bir preformans sergilemek istiyorsanız, zaman zaman birilerine yardım etmek size asla zarar vermez. "Hemen hemen her iş tanımında , ‘ve atanan diğer görevler’şeklinde bir ibare bulunur diyor Klimkiewicz, ” bazı görevlerin iş tanımınızın bir parçası olmadığını belirtmek, işten kaçmaya çalışıyormuş gibi görünmenize sebep olabilir" diye de ekliyor. “Bunun yerine, bir takım oyuncusu olun ve süpervizörünüze, iş tanımınızda belirtilmeyen bir görevin sizden beklendiğini bilmediğinizi net bir şekilde belirtin, ancak şimdi bildiğinize göre bunu üstleneceğinizi de ekleyin.”

9- İş arkadaşlarınızdan herhangi birisi hakkında konuşmak

Yöneticinize, bir meslektaşınızla ilgili endişelerinizi dile getirmek için uygun zaman ve yer var, ancak performans incelemeniz bu yerlerden birisi değil. “Orada olmayan insanlar hakkında karşınızdakine konuştuğunuzda, karşınızdaki insanla olan ilişkinizi bozuyorsunuz. Orada olmadıklarında başka bir kişi hakkında konuşmak gerçekten çok kolay” diyor Brown. Birinin hakkında konuşmaya devam etmek yerine neden bu konuyu açtığınızı düşünün ve çözmeye çalışın.

10. "Biliyorum”

Yine, yöneticinizin size verdiği geri bildirimleri anlamak ve kabul etmek çok önemlidir, ancak “biliyorum” gibi bir ifade kullanmak yanlıştır. Klimkiewicz,” Bu, size yapıcı şeyler söylemeye çalıştıklarında süpervizörünüze kendinizi savunuyormuşsunuz gibi görünebilir." diyor.

"Biliyorum" kelimesinin " öyleyse ne olmuş " olarak anlaşılabileceğini unutmayın diyor Stenzler  ve ‘’Eğer yeterince "biliyorum" derseniz, o zaman her şeyi bilen ukala biri gibi görünme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, ki bu iyi bir görünüm değildir " diye ekliyor. Buna ek olarak,” geliştirebileceğiniz bir şey olduğunu fark ederseniz, ancak bunu yalnızca "biliyorum" diyerek kabul ederseniz, başardığınız tek şey bir sorun olduğunu gördüğünüzü açıkça belirtmek, ancak bir çözüm bulmak için yeterince umursamadığınızı  göstermektir " diyor.

Bunun yerine, Stenzler, “Tespit ettğiniz zayıflığı gidermek için uygulamayı planladığınız açık bir dizi eylemi düşünerek performans incelemenize gelmenizi " önerir. Ve neden bazı şeylerin işe yaradığını ve neden bazılarının yaramadığını açıklamak için hazırlıklı olun. Yöneticiniz bu görüşme için hazırlandı, siz de hazırlanın.

11. “Bu konuda iyi değilim”

Performans incelemeleri tamamen gelişmek ile ilgilidir ve bunun gibi ifadeler değişmek ve gelişmek için isteksizlik göstermektedir.

Stenzler, Carol Dweck'in çığır açan Mindset kitabında, ‘’En başarılı yöneticilerin konfor bölgelerinin biraz ötesine geçebilenler olduğunu ‘’söylüyor... "Yöneticinize, yeni sorumluluklar almaya istekli olduğunuzu ve şirketteki daha zorlu rollere geçebilmek için sıkı çalışmaya hazır olduğunuzu bildirin.” Diye de ekliyor.