İşteMülakat - Blog

Tüm Blog Yazılarını İnceleyin

Harika Bir Görüşmeden Sonra İşe Alınmamanızın 3 Şaşırtıcı Nedeni

Harika Bir Görüşmeden Sonra İşe Alınmamanızın 3 Şaşırtıcı Nedeni

Yazar: İşte Mülakat Yayın Tarihi: 07/05/2021

Dürüst olalım. Bu konu saçınızı çekip laptopunuza hırsla vurmanıza sebep oluyor. O görüşmeler iş teklifine dönüşmediğinde "Neyi yanlış yapıyorum?" diye merak ediyorsunuz. Ya da daha kötüsü, "Benim neyim var?" diye soruyorsunuz. İyi haber şu ki, mülakatlara giriyor olmanız bir iş teklifi alma potansiyeline sahip olduğunuzun kanıtıdır. Ama bunu kafa karıştırıcı yapan da budur. Başvurduğunuz rollerde başarılı olmak için gerekenlere sahip olduğunuzdan eminsiniz ve mülakat sonunda kendinizi iyi hissediyorsunuz ancak bir şeyin sizi işe alınmaktan alıkoyuyor.

Görüşmelerinizin iş tekliflerine dönüşmemesinin üç şaşırtıcı nedeni şunlardır:

 

Özgeçmişinizin altın biletiniz olduğunu düşündünüz.

    İş aramayla ilgili duyduğunuz tavsiyelerin çoğu özgeçmişinize odaklanır, öyle ki, bir özgeçmiş gönderdiğinizde, işin çoğunun hallolduğunu düşünürsünüz. Bir şekilde özgeçmişiniz sizi kapıdan içeri aldığından beri, başka bir şeye gerek olmadığını düşünürsünüz. Başka bir konu, görüşmelerinizde özgeçmişinize çok fazla odaklanmanız olabilir. Değerinizi vurgulamak yerine deneyimlerinizi satır satır vuruyorsunuz. Deneyiminiz sizi kapıdan içeri alabilir, ancak değeriniz sizi odada tutar.

Başvurudan son görüşmeye kadar işe alım sürecindeki her fırsat,  kendinizi sürekli olarak pazarlamak ve neden o pozisyon için en iyi kişi olduğunuzu göstermek için bir fırsattır. Özgeçmişinizi gönderdiğiniz için mülakatlarda değerinizi aktarmanın çok zor olduğunu düşünmeyin ve mesajı sizin için, sürekli olarak iletmesi için özgeçmişinize güvenmeyin.

İş kültürüne uygun olduğunuzu göstermediniz.

Kültür uyumu, adayların göstermeyi unuttuğu ve en çok gözden kaçan özelliklerden biridir. Aynı zamanda işverenlerin yeni yetenekleri işe alırken aradıkları en önemli özelliklerden biridir. İş kültürüne sahip şirketler sadece belirttikleri işi yapabilecek birini aramıyorlar. Ayrıca şirketin değerlerine uygun ve ekibe büyük katkılar sağlayacak birini istiyorlar. Mülakat sürecinin son aşamalarına ilerledikçe kültür uyumunuzu sergilemek daha da önemli hale geliyor. Şu anda, yani çoğu iş görüşmesinin Zoom üzerinden yapıldığı ve işverenlerin adaylarla yüz yüze görüşemediği bir zamanda, bu noktayı kaçırıyorsanız, iş tekliflerinin parmaklarınızdan kaymasını izliyorsunuz demektir.

Ama bunu düzeltebilirsiniz. Birlikte çalışmadan önce, bir keresinde, harika şirketlerde 13 iş görüşmesine gitmiş bir müşterim vardı, ancak istediği işlerin hiçbirine alınmamıştı. Harika olduğuna dair, ancak teknik becerilere çok fazla odaklandığına dair dönüşler aldı, bu da kafasını karıştırdı çünkü bunu yapması gerektiğini düşünüyordu. Ancak, hem bir role hem de iş kültürüne uygun olduğunu göstermede ustalaştıktan sonra, üç iş teklifi aldı ve üstelik tekliflerden biri daha önce onu reddeden bir şirketten gelmişti.

Kendinize güvenmek yerine kararsız görünüyordunuz.

Farkında olmayabilirsiniz, ancak yöneticiler, kendi pozisyonunuz hakkında kararsız olduğunuzda bunu fark eder. Örneğin, iyi bir deneyiminiz olsa ve bir rolden farklı bir role geçişin büyük bir sıçrama olduğunu düşünüyorsanız, işi yapabileceğinizi bilseniz bile, görüşmelerinizde  kendinden emin görünmeyeceksiniz, çünkü içten içe, büyük bir sıçrama yapmaya çalıştığınızı fark etmemelerini umarsınız. Ama gerçekte, özellikle de bu rol için geçmişiniz ve deneyiminizle zaten bir mülakat yapabildiyseniz, aradığınız kariyer değişikliği düşündüğünüz kadar önemli olmayabilir.

Ancak, işi yapmak için kendinize tam olarak güvenmiyorsanız veya kendinizi bu fırsatı hak ettiğinize tam olarak ikna etmediyseniz, iş tekliflerinizi kendiniz sabote ediyorsunuz ve yöneticilere de onların da size güvenmemeleri gerektiğini söylüyorsunuz.

İşe alım sürecinde kaç görüşme olursa olsun, her iş görüşmesi kendinizi göstermek, öne çıkmak ve pozisyonunuzu iletmek için bir fırsattır. Özgeçmişinize altın biletinizmiş gibi davranıyorsanız, iş kültürüne uygun olduğunuzu göstermiyorsanız veya yaratabileceğiniz etki konusunda kararsız görünüyorsanız, size uygun olabilecek iş tekliflerini kaçırıyorsunuz demektir. Ama tüm umutlarınızı yitirmeyin. Yine de yaklaşımınızı değiştirmeye ve bu alanlarda gelişmeye istekli olursanız, seveceğiniz bir şirkette inanılmaz bir iş teklifi alabilirsiniz.