İşteMülakat - Blog

Tüm Blog Yazılarını İnceleyin

ikkolik.com tanıtım

ikkolik.com tanıtım

Yazar: İşte Mülakat Yayın Tarihi: 09/01/2021

Bir iş görüşmesinde ilk karşılaşacağınız departman insan kaynaklarıdır. Başvurduğunuz şirket, sizlerin çalışan profiline ne kadar uygun olup olmadığınıza karar verir. Adaylar arasında uygunluğunu ölçen, gerekirse şirkete adapte eden ve çalışanların her türlü sorunlarıyla ilgilenen bir bölüm gibi düşünülse de insan kaynaklarının görevi burada bitmez. Bu sayfa tam da bu konulara değinmektedir. Bildiğimiz insan kaynakları içeriğinden farklı olarak konuya daha çok alışılmışın dışında profesyonellikle bilgi vermektedir. Baştan sona kadar okuduğunuz da mutlaka işinize yarayacak bilgilerden faydalanacaksınız. İnsan kaynakları nedir, nasıl olmalıdır sorularının cevabı niteliğinde olup öncelikli konuları ise insan ve insan hayatlarıdır. Meslek sahibi olarak yılların tecrübesi ile yaşadığı konulara yer vermektedir. Diğer yönden ise bu alanda ilerlemek isteyenlere yol göstermeyi hedeflemektedir. İş arama sürecin de nasıl davranmalısınız ve diğer adaylardan öne geçmek için özgeçmişinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken konularda ipuçları vermektedir. İnsanların iş başvurusunda kendilerini doğru ifade etmeleri gerektiğini ve başvurunun olumlu dönüş almasını sağlayabilmeleri için özgeçmişiniz de doğru noktalara dikkat çekmenizi tavsiye ediyor. Bunun içinde insanların biraz kendilerini tanıması gerektiğini söylemektedir. İş görüşmesinde kendinizi tanımlamanız gereken kaç soruyu cevaplayabiliyorsunuz? İnsan kaynakları departmanı ilk önce kişiyi tanımak ister. Bazı görüşmeler de tecrübelerden önce gelebilmektedir. Bir insan kendini doğru tanımalı ve düşüncelerini ifade edebilmelidir. İş arayan adaylar, mülakatlarda öncelikli olarak kendilerini daha sonra da tecrübelerinden bahsederse istediğiniz iş imkânına biraz daha yakın olabileceğinizle ilgili sayfanın önemli tavsiyesi vardır.  Çalışanların uyumundan da sorumlu olan bu departman, sizi siz yapan detayları da önemsemektedir. 

İş başvurusu sırasında adaylara yöneltilen soruların biraz daha gelişmesi gerektiğini bazı soruların zaman kaybı olduğunu düşünmektedir. Sorular ile elenen kişiler belki de o iş için doğru ama verimsiz bir mülakat haline dönüşebiliyor. Bu durumun da zaman kaybına dönüşmüş olması da iki tarafı da olumsuz etkileyebiliyor. Adaylara sorulan sorular klasik sorular yerine farklı yönlerden bireyi tanımak için sorulmasını öneriyor. Mülakatların daha verimli ve anlamlı geçmesi insan kaynaklarına bağlıdır. Tabii ki öncelikli olarak adayın şirkete uyumlu olması ama daha da önemli olan insanlara değer verilmesi gerektiğini düşünmektedir. Adayların kendilerini tanıtması ve anlatması en önemli durumlardandır. 

İnsan kaynakları departmanı çalışanların hal, hareket ve durumlarını inceleyerek farklı bir görüş yansıtmıştır. Çalışanların sadece çalışmak için çalıştığını gözlemlemiştir. Bunun nedeni de maddi ihtiyaçların insanların önceliği olmasıdır. Çalışanlar amaç ve isteklerine göre değil de maaş ve sigorta olup olmamasına göre davranmaktadırlar. Buradan şu sonuç çıkıyor maddi ihtiyaçları doğrultusunda ne iş olursa olsun yaptıklarını ama kendi isteklerini veya çalıştıkları yere kendilerini ait hissetmemeleri sonucu anlatılmaktadır. Mutlu olunabileceğiniz mesleği bulmak için sadece biraz çaba gerektiğine değinmiştir. Hatta elinizde olan meslekle mutlu olabilmenizde mümkün olduğunu zamanın hızla ilerlediğini ve yeni şeyler öğrenmek için de geç kalınmadığını da belirtmiştir. Severek yaptığınız meslekler ile yaşam şeklinizin önemli ölçüde değişeceğine ve bu sayede verimli bir iş ortamı oluşacağından bahsedilmektedir. 

İş hayatlarında yaşanan birçok sorun bulunmaktadır. Bazı insanlar sürekli işten şikâyet etmelerine rağmen neden çalışmaya devam ettikleri konusu üzerinde durmuştur. Bu konuyla ilgili de olumlu tavsiyelerde bulunmaktadır. İş performansını artırma yönünde farklı bir bakış açısı sergileyerek hayal dünyası ile birleştiren olumlu örneklendirmeler bulabilirsiniz. Belki de bir lunapark da eğlenerek çalışabilirsiniz. Bu da sizin iş performansınızı artırmaya yönelik denemeye değer diyebileceğiniz bir uygulama olabilir. 

Dijital insan kaynaklarının insanlar üzerinde gelişimini konu alan başlıkları bulunmaktadır. Değişen iş hayatlarında da dijitalleşen mülakatların online süreçte gerçekleşmesi ile ne kadar doğru analizler yapılabilir sorusu ile karşılaşmaktayız. İş veren ve çalışanın bu yönde artı ve eksilerinden bahsetmektedir. 

Dijital dünya hakkında neler biliyoruz? Hazır mıyız? Ne kadar doğru kullanıyoruz? Kaç işimizi halledebiliyoruz? Bilgisayar, telefon ve tabletlerde ne kadar vakit harcıyoruz? Dijital dünyayı ne kadar yararlı kullanıyoruz? Sorularını sorarak aradığımız cevaplara dikkat çekmektedir. Pandemi döneminde değişen dünya ile birlikte okuduğumuz kitaplar, gazeteler, alışverişler dijital ortam da sağlanması ile birlikte insanlarında dönüştüğünü bize anlatıyor. 

Kısacası iş dünyasına adım atarken kendinize rehber olarak seçebileceğiniz başucu niteliğinde bir sayfadır. Kendinize olumlu yönde katabileceğiniz birçok ipucu bulabilirsiniz. Bu sayede İKKOLİK.COM önerileri ile iş hayatına başlarken veya çalışırken yönlendirilmelerini dikkate aldığınızda başarılı olabileceğinizi görebilirsiniz. Tecrübeleri ile sizi yanıltmayacaktır. Instagram sayfasından da (https://www.instagram.com/ik.kolik) takip ederek yeni ve samimi yazılarını kaçırmadan okuyabilirsiniz. 

Sayfayı ziyaret etmek için lütfen tıklayın: ikkolik.com